Odpruženie kočíka sa spája s dvoma hlavnými atribútmi: terénom, po ktorom budeme kočíkovať a tiež o pohodlí dieťaťa. Čím zložitejší terén, tým viac potrebujete odpruženie, o tom niet pochýb. To, samozrejme, súvisí s pohodlím. Veď si to predstavte. Ani vás by nebavilo, ak by vás presúvali po nerovnom teréne bez tlmenia nárazov. Takže tu opäť platí to isté pravidlo, ako pri rozhodovaní medzi typom, tvarom a veľkosťou kolies: je potrebné vopred si premyslieť, ako (po akom povrchu, v akých podmienkach) sa budete s kočiarom najčastejšie pohybovať.
Odpružený kočík: to, na čom záleží, sú kolesá
Vo všeobecnosti rozlišujeme tieto kategórie:
- nafukovacie, ktoré sú extra pohodlné, vhodné najmä do terénu, sú však pomerne veľké a vážia viac. Najväčšou slabinou je ich náchylnosť k defektom;
- gumené, ktoré sú často považované za najpraktickejšie, pretože sú mäkké a veľké si ako nafukovacie. Čo však hrá v ich prospech je fakt, že na nich, na rozdiel od nafukovacích, nemôžete dostať defekt;
- plastové možno najčastejšie nájsť na golfových typoch kočíkov. Sú malé a ľahké. Pri takýchto kolieskach však vo väčšine prípadov nepočítajte s odpružením kočíka, preto sa hodia najmä na rovné plochy.
Najlepšia možnosť do terénu? Športový kočík, odpružený
Ak hľadáte najpraktickejšie „vozítko“ pre malého dobrodruha, určite siahnite po odpruženom športovom type. V teréne sa budete presúvať s ľahkosťou a vášmu drobčekovi už vytúžený spánok nenarušia ani väčšie kamene, vystúpené korene či napríklad štrk.